Utvendig trapp søknadspliktig?

Hei
Vi vil bygge trapp opp til terrassen i første etasje (kjeller under). Det er ca 1,5 meter opp til terrassen. Må dette byggemeldes? Det er ikke trapp opp nå.

Svar:
Her er det litt lite informasjon så før jeg svarer tar jeg to forbehold:
1. Det er 4m til grensen
2. Trappen er ikke i konflikt med ledninger i grunn, avstandskrav mot veg eller andre planforhold

Med forbeholdene ovenfor mener jeg at en slik utvendig trapp er i samsvar med Pbl §20-5.f «fasadeendring som ikke fører til at bygningens karakter endres» og vil da altså være unntatt søknadsplikt. Har du en verneverdig/svært gammel bolig må du avsklare med kultur/bygningsmyndighetene i din kommune for sikkerhets skyld.

Resonnementet er som følger- det er nå gitt unntak for mindre tilbygg som ikke skal brukes til beboelse/opphold f.eks vindfang og sykkel/vedbod. Det er da logisk å rtrrekke en konklusjon om at en trapp-som er et mindre tiltak enn f.eks en sykkelbod- vil være unntatt.

Facebooktwittergoogle_plusmail

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *